reklama

Miłość i śmierć z Warszawą w tle

reklama
Miłość i śmierć z Warszawą w tle
Worek Kości
ul. Bagatela 10, Warszawa
Kiedy: 2019-09-11
Czas trwania: 19:30 - 22:00
Koszt wstępu: 20-30 zł

Stolica Polski rzadko kojarzona jest z miejscem wrzącym damsko-męskimi namiętnościami. Tymczasem płonęły tu gorące uczucia które bardzo często dopiero śmierć gasiła. Chociaż przynajmniej w jednym przypadku śmierć była dopiero początkiem udanego związku.

Niewielu współczesnych mieszkańców miasta wie, że konsekwencją namiętności i męskiego temperamentu była konieczność rozebrania jednego z największych kościołów w Warszawie. Dziś mało kto pamięta, gdzie stał. A czy ktoś dzisiaj pamięta, czyje ciało podrzucono w trumnie pod bramę klasztoru kapucynów przy ulicy Miodowej? A to też był finał wielkiej, namiętnej i szczerej miłości.

Gdyby komuś przyszło do głowy ustawić w Sevres wzorzec najbardziej cynicznego polityka, ustawiono by zapewne figurę pewnego napoleońskiego ministra. Tymczasem najbardziej wyrachowany człowiek na świecie uwikłał się w Warszawie w związek do dzisiaj stanowiący zagadkę dla historyków.

Sam William Shakespeare inspirował się krwawymi wydarzeniami dziejącymi się na dworze książąt mazowieckich, gdyż historia miłości jednego z władców pełna była zwrotów akcji niczym brazylijski serial oraz martwych ciał i zbędnej przemocy jak gdyby scenariusz zdarzeń pisał Quentin Tarantino.

Kto pamięta o wielkim skandalu obyczajowym jaki wywołał ślub jednej z najważniejszych osób w II Rzeczypospolitej z sekretarką. A sekretarka znalazła się w otoczeniu tejże osoby w wyniku innego skandalu, który udało się zatuszować.

Któż dzisiaj wspomni imię tego, który narzeczoną zakonserwował w słoiku i wielbił, i kochał, i zabierał w podróże aż do własnej śmierci.

To tylko niektóre tematy jakie poruszymy w związku z wielkimi i nie baczącymi na konsekwencje uczuciami dla których tłem była Warszawa.

Przy czym warto podkreślić, że związki zakończone zwrotem „I żyli długo i szczęśliwie” niespecjalnie będą nas interesować.

Uwaga! Prelegent poda sposób stosowany przez jedną z namiętnych mieszkanek miasta na zachowanie młodego wyglądu do późnych lat. Jak napisał w liście do przyjaciela jeden z wielkich, zachodnich pisarzy, bawiący przejazdem w Warszawie „Wyglądała najwyżej na lat trzydzieści, gdy miała już sześćdziesiąt pięć”.

Opowieść o stołecznych namiętnościach przedstawi Wam warszawski przewodnik Arktour WHU Arkadiusz Żołnierczyk, człowiek, który o Warszawie wie wszystko.

Zapraszamy! 
reklama

Kalendarz

Prognoza pogody

19°C
3.1km/h
1015hPa
Dane pogodowe dostarcza openweathermap.org
reklama


Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej do czego służą i jak nimi zarządzać. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich używanie. ROZUMIEM